מה ההבדל בין שמאי משכנתא לשמאי פרטי?

שמאי משכנתא הוא אחד משני אנשי המקצוע הבאים: שמאי מטעם הבנק הממונה על הערכת שווי הנכס שתרכשו או שמאי מקרקעין פרטי שאתם תשכרו בעצמכם. מה עדיף ומדוע? המשיכו לקרוא, הנה כל המידע לפניכם.

רגע לפני שמדברים על שמאי להערכת שווי דירה חדשה, חשוב להבין שמדובר באחת העסקאות הכי משמעותיות שתבצעו בחייכם. ואנחנו לא מדברים בהכרח על נטילת המשכנתא עצמה, אלא על כל התהליך הסובב את לקיחת ההלוואה הזו. כחלק מהתהליך, הבנק דורש לקבל הערכת שווי נכס על ידי שמאי מקרקעין מורשה. אם אין לכם אפשרות לאתר בעצמכם שמאי מקרקעין פרטי, תוכלו לבקש את הסיוע של הבנק והוא יצמיד אליכם שמאי משכנתא מטעמו. מה עדיף?

מה עדיף, שמאי מטעם הבנק או שמאי פרטי?

בכמה מילים פשוטות: אל תשכחו שלבנק יש אינטרסים משל עצמו. אמנם הבנק מסייע ללקוחותיו, אין ספק בכך ואנחנו לא מטילים בבנקים דופי, אבל הבנקים נועדו כדי להרוויח כסף. אם אתם יכולים לאתר בעצמכם שמאי מקרקעין פרטי, יהיה בהחלט עדיף לפעול ככה.

בניגוד לשמאים מטעם הבנק, שמאי מקרקעין פרטי יהיה מעוניין להפיק את המיטב מההערכה בהתאם לאינטרסים שלכם. זה לא שחלילה הוא ירמה בסקירה ויספק הערכת שווא, אבל הוא ייקח בחשבון את כל הפקטורים והגורמים שיכולים להשפיע על רכישת הנכס.

טיפים למציאת שמאי מקרקעין מומלץ

תהליך מציאת שמאי מקרקעין עשוי להיות מרתיע ולאורך זמן. אבל, בעזרת רשימת הטיפים הזו, תוכלו למצוא את שמאי הרכוש המושלם לצרכים שלכם. הנה הם:

-בררו אם השמאי מורשה.

-בדקו את הכישורים והניסיון של השמאי.

-הסתכלו באתר האינטרנט שלו כדי לראות מה הוא מציע ובמה מתמחה.

– תעברו על פורטלים שמאות מקרקעין למציאת שמאי פרטי.

– סקרו ביקורות באינטרנט ואת הדירוגים של שמאים באזורכם.

– שאלו בסביבה לגבי המלצות מחברים ובני משפחה שהתנסו בעבר עם שמאים.

– תערכו השוואת מחירים בין שמאי מקרקעין פרטיים.

– חפשו ברשתות החברתיות ושאלו שאלות לגבי סוג השירותים ששמאים מציעים.                    

באילו מקרים כדאי להסתייע בשמאי מקרקעין פרטי?

כמעט בכל המקרים יהיה כדאי לקבל שירות של שמאי משכנתא פרטי, אלא אם הומלץ לכם אחרת ע"י גורם חיצוני מהבנק. בכדי להשוות בין נותני השירותים, אפשר לקבל הצעה ראשונית מאת שמאי מטעם הבנק, ואחר כך להשוות את ההצעה הזאת להצעה של שמאי מקרקעין פרטי. כך תוכלו לבדוק את ההבדלים בין שיטות העבודה והתמחור של השמאים השונים.

בשורה התחתונה, שמאי פרטי תמיד יפעל לטובת האינטרסים של מזמין הבדיקה. זאת, בהפוך מהשירות של שמאי מטעם הבנק, אשר מכסה את האינטרסים של הבנק ואת רווחיו. במילים אחרות, ככל שתדייקו את השירות שתקבלו מהשמאי, ככה תוכלו להפיק את המיטב מעסקת הנדל"ן שלכם.

פרוייקטים נוספים

טיפים לרכישת דירה מקבלן

טיפים לרכישת דירה מקבלן

רכישת דירה חדשה מקבלן יכולה להיות חוויה מרגשת, במיוחד במשק הישראלי שיודע רק נסיקת מחירי נדל"ן. עם זאת ולמרות מחירי הדיור הגבוהים, קורת גג בישראל

קרא עוד>

העמוד נטען

דילוג לתוכן