אישור תב"ע בישראל

יזמים וחברות קבלניות אשר מעוניינים לבצע פרויקטים שונים צריכים אישור תב"ע בישראל וזאת בהתאם לייעוד הקרקע ולזכויות הבנייה הקיימות בכל שטח. תחום הנדל"ן נמצא בתנופה בשנים האחרונות ואנשים אשר רכשו בית במקומות מרוחקים נהנים גם הם מעליות מחירים ורווח בהתאם. נדל"ן בצפון בהתפתחות אדירה ויש מגוון רחב של פרויקטים שנמצאים כעת בבניה.

מהי תב"ע

תוכנית בניין ערים כוללת את הייעוד של השטחים השונים אשר מסומנים על המפות. על פי התשריט, מסומן כל סוג של שטח בצבע אחר. בניה רוויה בצבע כתום, מרכזים מסחריים בצבע אפור, בנייה של צמודי קרקע בצבע צהוב, פארקים בצבע ירוק, אדום לשטחים שמיועדים להיסלל בהם כבישים. בדרך זו אפשר לראות בכל יחידת שטח, מה התוכנית שהמיועדת לו על פי תב"ע.

בחירה של שטח לבנייה

יזם או חברה קבלנית שמעוניינים לבצע פרויקט של דירות למכירה בנהריה, בוחנים את עתודות הקרקע הקיימות בנקודות שונות ברחבי העיר. בהתאם למיקום שנראה להם האופטימלי, כמו לדוגמה עקב הקרבה לים, או למרכז העיר.

לאחר בדיקה של הקרקע, יזמים רבים מגישים בקשה לשינוי תוכנית בניין עיר וזאת מכמה סיבות:

  • קבלת הקלות והיתרים לתוספות בנייה אשר לא מוגדרות בתב"ע, כגון תוספת של מרפסות, מגדל בעל יותר קומות, הגדלת כמות יחידות הדיור המתוכננות, או תוספת של מקומות חנייה לדיירים.
  • בקשה לשינוי ייעוד הקרקע.
  • בקשה לשינוי בקווי המבנה, כדי להרחיב את הגבולות ואת המרחקים בין המבנה לשולי השטח.

היזם מגיש בקשה לוועדה לתכנון ובנייה של הרשות המקומית או המחוזית לצורך שינוי תוכנית בניין עיר. הנושא נדון בוועדה ולאחר פרק זמן מסוים, מתקבלות תשובות לחיוב או לשלילה על פי המקרה.

תב"ע

תשריט ותקנון

על התוכניות המקומיות והארציות יש שרטוטים אשר מתארים את תוכנית בניין ערים. היכן יהיו שטחי מגורים, שטחי תעשייה ומסחר, פארקים וכו'. כל השטח מחולק למגרשים או לתאי שטח בעלי אפיון ומספור כמו גוש וחלקה.

התקנון הוא מסמך משפטי אשר מוצמד לכל יחידת שטח. הוא כולל הנחיות והוראות לגבי החלקה הספציפית, מהו הייעוד שלה ומהן האופציות למימוש תוכנית הבנייה בשטח זה, שנקבע מראש. על פי הסעיפים הרלוונטיים בנוהל שנקבע מבא"ת, יש לכל שטח טבלה של הוראות וזכויות הבנייה. כל שינוי דורש כאמור פנייה לוועדה, כדי לבקש שינויים ספציפיים.

חיפוש של תוכניות תב"ע

יזמים בתחום הבנייה שבוחנים כמה אפשרויות של מיזמים לבנייה במיקומים שונים ברחבי הארץ נעזרים בתוכניות תב"ע. בעידן הדיגיטלי הם שולפים את המידע מתוך מאגר הנתונים של רשות מקרקעי ישראל וזאת בהתאם למיקומו של השטח על פי גוש וחלקה, לפי מספר התוכנית, הייעוד העיקרי שלו, הסטטוס כרגע ועוד.

כיצד הוועדות המקומיות המחוזיות והארציות משפיעות על אישור תב"ע בישראל

אדריכלים ומהנדסים שהם מומחים בתחום זה, מתנהלים מול הוועדות המקומיות, המחוזיות והארציות כדי לקבל אישורים שונים על פי רצונם של היזמים ובהתאם לתנאי השטח. יש מצבים שבהם האישורים ניתנים בקלות ונושאים מורכבים שיש בהם דיונים לאורך חודשים ואף לאורך כמה שנים.

פרוייקטים נוספים

טיפים לרכישת דירה מקבלן

טיפים לרכישת דירה מקבלן

רכישת דירה חדשה מקבלן יכולה להיות חוויה מרגשת, במיוחד במשק הישראלי שיודע רק נסיקת מחירי נדל"ן. עם זאת ולמרות מחירי הדיור הגבוהים, קורת גג בישראל

קרא עוד>

העמוד נטען

דילוג לתוכן